Úvod

»

Technologie » Inkoustový tisk malých znaků, Inkjet

Inkoustový tisk malých znaků, Inkjet

Technologie inkJET (CIJ) - kontinuální inkoustový tisk malých znaků je bezkontaktní způsob označování nástřikem inkoustu přímo na výrobek. Touto technologií lze značit téměř všechny povrchy, savé i nesavé materiály jako jsou papír, dřevo, plasty, kov, sklo, keramika a jiné materiály.

Technologie CIJ - kontinuální inkjet

 

Časté otázky a odpovědi:

Jaký je rozdíl mezi inkjet technologiemi tisku malých a velkých znaků?

Základním rozdílem v těchto inkjet technologiích neboli značení inkoustem je způsob použití. Inkoustové značení malých znaků (inkJET CIJ) umožňuje potisk přímo na výrobek nebo obal, který může být nesavý i savý. Potisk inkjet se skládá z drobných kapek, které umožňují miniaturní písmo. Technologie inkjet s tiskem velkých znaků tiskne pomocí výrazně větších kapek s hrubším rastrem. Používá se převážně na kartonové obaly při skupinovém balení a značení výrobků.

Co lze značit inkoustovým tiskem malých znaků?

Značit můžete alfanumerické znaky jako například datum výroby a datum spotřeby, šarže, číslování produktů, jednodušší značky a symboly nebo složitější tiskové zprávy obsahující text, numerické znaky a zároveň čárové nebo jiné 2D kódy.

 

 

Na jakém principu funguje inkjetová technologie CIJ (Continuous Ink Jet)?

Zjednodušeně řečeno tato technologie tisku používá nepřetržitý (kontinuálně cirkulující) inkoustový paprsek, který vzniká v inkoustovém systému ředěním hlavního potiskovacího média - inkoustu pomocí ředidla. Samotný tisk se uskutečňuje vychylováním inkoustového paprsku složených z inkoustových kapek nabíjených elektrickým nábojem. Inkoustový tisk malých znaků tedy probíhá skládáním jednotlivých inkoustových kapek do nástřiku celé tiskové zprávy v rámci definované matrice.

Jakými inkousty lze tisknout?

Technologie kontinuálního inkoustového tisku malých znaků (CIJ) umožňuje označování produktů pomocí široké škály standardních a speciálních průmyslových inkoustů se specifickými vlastnostmi. Na světlé povrchy jsou vhodné tmavší odstíny a naopak na tmavé materiály - světlé, pigmentové inkousty, kdy pigmentové částice zlepšují kontrast a čitelnost.

Jaká je průměrná doba zaschnutí inkoustů?

Standardní zasychací časy průmyslových inkoustů jsou v řádech sekund. Nejrychleji zasychající inkousty pro tisk malých znaků jsou na bázi rychle se odpařujících látek typu aceton a butanon, což zaručuje zaschnutí již do 2 vteřin. Toho se využívá zejména v průmyslových odvětvích s velkým objemem a rychlostí výroby, kde se potisk nesmí v rámci dalšího procesu rozmazat nebo setřít. Finálních vlastností dosahuje potisk po vytvrzení neboli vyzrání, což je obdobné jako u jiných rychleschnoucích barev za 24 hod.

Je inkoustové značení trvalé nebo dočasné?

Obecně se mezi trvalé značení výrobků počítají technologie laserového, mikroúderového a rycího značení. Nicméně některé druhy průmyslových inkoustů se vyznačují vyšší odolností vůči odstranění. Nelze je tedy odstranit běžnými mycími prostředky, vodou nebo lihem. Některé inkousty mají odolnost vůči benzínu nebo brzdové kapalině (vhodné např. pro automobilový průmysl). Odolnost speciálních inkoustů lze zvýšit pomocí vytvrzení průmyslovými UV lampami. Pro běžnou potřebu však bohatě dostačuje standardní mechanická odolnost všech inkoustů.

 

Technologie CIJ - kontinuální inkjet

Dodáváme technologie pro značení čárových a 2D kódů dle standardů sdružení GS1.

  • Inkjet - ukázka potisku
  • Ukázka potisku malými znaky

Potřebujete poradit s výběrem?

Neváhejte nás kontaktovat. Jsme připraveni se Vám plně věnovat. Zavolejte nám na
296 411 823
, nebo odešlete kontaktní formulář.

Produkty využívající tuto technologii

Naše služby

Vedle prodeje tiskových strojů nabízíme také jejich pronájem, nebo se o potisk postaráme formou zakázky.

Pronájem
Nabízíme krátkodobý i dlouhodobý pronájem značících zařízení, tzv. full servis (operativní leasing, nebo outsourcing). Je to výhodný způsob...více
Zakázkové značení
Zakázkové značení, které zhotovujeme na vlastních laserech nebo ink-jetových tiskárnách, je vhodné pro firmy, pro které je pořizování vlastn...více
Servis
Poskytujeme autorizované servisní služby pro veškerá zařízení z naší nabídky. Kromě pravidelných servisních prohlídek a běžných oprav pos...více
Použité stroje
V této sekci naleznete aktuální nabídku použitých zařízení za výhodnou cenu. Veškeré stroje jsou prověřeny našimi servisními techniky a po...více