Nahradí jednou QR kód občanský průkaz, kreditky, letáky či dokonce některé profese?

Shluk černých čtverečků, který je v podstatě jen novou, informačně „výkonnější“ verzí někdejších čárových kódů, se v poslední době prosazuje jako řešení základní otázky éry, v níž žijeme.

Kód může být téměř všude

Vyhovuje mu jakýkoliv povrch, na kterém udrží tvar dvě barvy – černá a bílá. Plocha má být rovná (plechovka nebo láhev nejsou problém). Pokud má být používání praktické, měl by být kód větší než 2 x 2 centimetru. Uloží stovky až tisíce znaků. Není to velmi mnoho, ale ani málo. V průmyslu se ke čtení QR kódů využívají systémy strojového vidění.

Zalíbil se zákazníkům

Z čistě laického, uživatelského pohledu existuje několik poměrně odlišných metod placení, v přibližném pořadí podle praktické použitelnosti:

1. hotovost
2. platební karta s PIN kódem
3. bezkontaktní platební karta
4. placení mobilem
5. QR kód.

Čtvrté a páté místo se dá v podstatě spojit do jednoho.
Proč se QR kód začal prosazovat? Z globálního pohledu je to zřejmě i kulturní záležitost, už dlouho je široce používán ve východní Asii.

Kde ho můžeme využít

Při výrobě automobilů, jako pozvánku na různé akce, elektronická vizitka, pro potraviny či rozvážená jídla (což by umožnilo například rychle stáhnout jednotlivé šarže v případě kontaminace), přidávaní QR kódů do mailing listů, objednávky jídel v restauraci apod.

 Šetří peníze na zaměstnance

Je to cynické, ale je to tak. Fakt, že stačí turniket s čtečkou, bez lidské pomoci je znám již déle. Odpovědět si na otázku „nač opravdu třeba i průvodce ve vlaku“, recepčního v hotelu, „co má a co nemá dělat číšník v restauraci nebo prodavač v částečně automatizované prodejně“, si bude muset několik odvětví zodpovědět zřejmě brzy. Jedno je ale jisté, společenskou přijatelnost digitalizace každodenního života pandemie výrazně posunula.

Lámete si hlavu s průmyslovým značením? Nechte to na nás!
Najdeme technologii, která vám nejvíc sedne.

Chci řešení na míru

 

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022